Print


  KLUB SENIORŮ KBELY - BESEDA O KOLUMBII


V rámci programu poznávání cizích krajin a zemí jsme dostali nabídku na seznámení se s krásami a životem jednoho ze států Jížní Ameriky – Kolumbie. O to zajímavější byla tato nabídka, že vyšla z úst rodilé kbelské občanky, která již více jak 40 let žije v této části zeměkoule.

Několik našich členů dříve narozených tuto paní znala. Jedná se o paní Květu Kroupovou, která se pravidelně vrací do svého rodiště a tentokrát zde pobývá ve svém domku celý rok i se svou vnučkou.


Při náhodném setkání pana tajemníka úřadu J. Nyklese s paní Květou Kroupovou (spolužačkou) si vzpomněli, že žili v sousedství, zavzpomínali na mládí, na dětské hry, školní léta a vzešla nabídka navštívení Klubu seniorů Kbely. Slíbila, že nás ráda seznámí se svým životem v daleké zemi.

Po vzájemném představení došlo k dohodě, že uskutečníme přednášku s besedou pod názvem „Kolumbie – země plná kontrastů". K realizaci došlo 13.6.2018.


V úvodu řekla pár slov o svém životě a osudovém rozhodnutí odstěhovat se „za moře". Hlavní příčinou tohoto rozhodnutí bylo seznámení se s mladým Kolumbijcem na zájezdu v Anglii. Slovo dalo slovo a v brzké době se za něj provdala a odstěhovala se do jeho rodiště v Jižní Americe. Zde založili rodinu, vychovali 2 děti a museli se hodně „otáčet", aby uživili rodinu. Bydlí asi 25 km od hlavního města Kolumbie – Bogoty – v nadmořské výše asi 2600m.


Své další vyprávění zaměřila hlavně na to, aby nám v krátkosti přiblížila krásy Kolumbie – život a problémy v této části světa. Kolumbie je součástí karibské Jižní Ameriky. Rozkládá se u obou břehů oceánů – Atlantského a Tichého. Sousedí s Venezuelou, Brazílií, Peru, Equadorem a Panamou. Má více jak 48mil. obyvatel. Hlavním městem je Bogotá, která má  cca 10mil. obyvatel. Obyvatelé mluví španělsky, hlásí se ke katolické církvi. Za své jméno vděčí mořeplavci Kryštofu Kolumbovi, i  když prý nikdy až sem nedoplul.

 

Dějiny Kolumbie ovlivnili především Španělé, kteří po svém vstupu na kolumbijskou půdu našli nepřeberné množství zlata v rukou domorodců. Okupovali zemi, vyváželi přírodní bohatství a zotročovali domorodce.

Dnešní Kolumbie je demokratickou republikou, je členem OSN a jiných světových organizací.

Díky rozdílnostem v nadmořských výškách má Kolumbie rozmanitosti i v teplotách. Nejvyšší pohoří And dosahuje výšku až 6tis.m/nad mořem – úrodná je nížina a přímořská část, kde se pěstují zemědělské plodiny a chovají domácí zvířata, drůbež a lamy. Kolumbie má bohaté zásoby ropy, těší různé přírodní kovy, zlato a stříbro. Exportuje je převážně v rámci Ameriky.


Vyprávění paní Kroupové bylo doprovázeno promítáním fotografií. Shlédli jsme krásné přírodní scenérie, hory, lesy. Viděli jsme krásné stavby i historické památky. Se znalostí zodpověděla naše dotazy a na závěr nás pohostila pravou kolumbijskou čokoládou. Besedy se zúčastnila paní místostarostka Šestáková, pan JUDr. Nykles i pan starosta P.Žďárský.

Dr. Milan Šeliga


../innovaeditor/assets/_MG_9496.JPG


22-6-2018 14:14             
0 0