Kolo není jen nástroj pro sportovní vyžití, ale postupně se stává jednou z důležitých alternativ přepravy po Praze. Jak rychle narůstá obliba cyklistiky v hlavním městě? V době koronakrize na jaře 2020 výrazně stoupla důležitost cyklodopravy. Počet jízd se oproti minulému roku zdvojnásobil.

Ilustrační obrázek

 

Kbely jsou první městskou částí v Praze, která začala systematicky podporovat cyklodopravu, a to už od roku 2005, kdy začalo projednávání prvního kbelského generelu cyklodopravy. V roce 2006 byl pak dokončen základní desetikilometrový systém cyklotras celé Prahy 19 s názvem Kbelský okruh.

O čtyři roky později – v návaznosti na otevření tunelu pod tratí v roce 2010 – byl průjezd centrem Kbel upraven do dnešní podoby.

Nyní se kbelské cyklotrasy dostaly do další fáze: Díky spolupráci s TSK hl. m. Prahy byly dokončeny cyklotrasy Kbely-Kyje a Kbely-Hloubětín, cyklisté se tedy dostanou ze Kbel do všech směrů mimo frekventované komunikace. V návaznosti na cyklotrasu Kbely-Hloubětín připravuje Praha 14 prodloužení cyklotrasy hloubětínskými ulicemi až k cyklotrase A26.

Nyní pokračujeme v přípravě nových projektů s okolními městskými částmi. Byla dobudována část cyklostezky Mladoboleslavská v úseku mezi Knaufem a Beladovou ulicí. V letech 2021-2023 mají být dokončeny dvě cyklostezky do Vinoře: jedna podél ulice Mladoboleslavské a druhá podél ulice Jilemnické.Ilustrační obrázekDále pracujeme na zlepšení podmínek cyklistů uvnitř Kbel. Cyklistům byl například nově umožněn obousměrný průjezd ulicemi Dětenická a Drahotická. Zároveň zde proběhla výměna zpomalovacích prahů za šetrnější typ a zjednodušení dopravního značení.

Nejdiskutovanějším projektem stezky pro chodce a cyklisty je v současnosti projekt obnovy poutní cesty z Prahy do Staré Boleslavi Via Sancta. Stezka vede přes novou výstavbu ve Kbelích a propojí například výstavbu Albatros Kbely s centrem Kbel, tedy se školou, sportovním areálem, úřadem a poštou. Lidé se z centra Kbel naopak dostanou do vznikajícího obchodního centra v bývalém areálu PAL.

Via Sancta aktualizace (pdf – 95,1 MB (99 774 464 bajtů)

Via Sancta text aktualizace (pdf – 200 kB (204 800 bajtů)

Ilustrační obrázek

 

Videa z cyklotras

KBELY TV – Cyklotrasa Kbely – Vysočany

V našem občanském seriálu o cyklotrasách v okolí Kbel Vám dnes představíme cyklotrasu A265 a 267 vedoucí do Vysočan. Ta pro kbelské obyvatele představuje nejbližší cyklospojení do centra Prahy, které je současně na většině trasy chráněné od automobilového provozu.

KBELY TV – Cyklotrasa Kbely – Černý Most

V tomto videu představujeme část cyklotrasy A44, která představuje bezpečné cyklistické spojení Kbel s Černým mostem. Trasa vede většinou mimo silnici, případně po klidných komunikacích.

KBELY TV – Cyklotrasa Kbely – Čakovice

Pokračujeme v našem seriálu o cyklotrasách v okolí Kbel. Dnes si společně projedeme cyklotrasu Kbely – Čakovice, která představuje rozhodně zajímavější a bezpečnější způsob cesty do sousední obce, než po hlavní ulici. Opět jsme vybaveni GoPro kamerou kbelského Cycling Teamu týmu a máme s sebou i Radka Čermáka, úředníka městské části Praha 19 a velkého propagátora cykloturistiky.

 

KBELY TV – Cyklotrasa Kbely – Vinoř

V minulosti jsme Vám představili cyklotrasy Kbely – Kyje a Kbely – Hloubětín. Po značené trase se ale můžeme na kole s klidem vydat i na opačnou stranu. S kamerou jsme se tentokrát vypravili na severovýchod po cyklotrase Kbely – Vinoř, opět společně s úředníkem odboru životního prostředí a dopravy Radkem Čermákem. V reportáži si trasu celou projedeme a upozorníme na zajímavé úseky. Děkujeme Kbely Cycling Teamu za zapůjčení outdoorové kamery GoPro.

KBELY TV – Cyklotrasa Kbely – Hloubětín

Dobrá zpráva pro cyklisty. Na trase Kbely a Hloubětín bylo dokončeno značení cyklotrasy. Podívejte se kudy vede.

KBELY TV – Cyklotrasa Kbely – Kyje

KBELY TV – Na kole: Hloubětín – Prosek – Letňany – Kbely

Dnes Vám ukážeme zajímavý úsek pro kola v okolí Kbel, o kterém možná nevíte. Úsek propojuje Kbely, Letňany a Prosek

 

 

 

 

Na YouTube kanálu Kbely TV jsme pro vás připravili playlist videí o cyklistice: https://www.youtube.com/playlist?list=PLiCWNVY4Le04JotAOfHm6VltrTRbZGOKw

Mapy a plánování cyklotras

Pro potřeby plánování vaší trasy doporučujeme použít mapa.prahounakole.cz nebo cyklistický plánovač na mapy.cz.