1. Identifikační číslo

2. Kód

3. Pojmenování (název) životní situace.

ŽÁDOST O KONCESI PRO FYZICKÉ OSOBY S BYDLIŠTĚM MIMO ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY – OBČAN JINÉHO ČLENSKÉHO STÁTU EU, EHP A ŠVÝCARSKA

(unijní fyzická osoba – občan jiného členského státu EU, EHP a Švýcarska)

4. Základní informace k životní situaci.

Živností je ve smyslu § 2 živnostenského zákona soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem. Kromě všeobecných podmínek provozování živnosti musí v tomto případě podnikatel splňovat zvláštní podmínky provozování živnosti, tj. odbornou způsobilost, která je pro koncesované živnosti stanovena přílohou č. 3 živnostenského zákona nebo upravena zvláštními právními předpisy uvedenými v této příloze. Státní povolení k provozování živnosti (dále jen „koncese“) se vyžaduje jen v případech vymezených živnostenským zákonem.

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Fyzická osoba s bydlištěm mimo území České republiky („zahraniční fyzická osoba“) může na území České republiky provozovat živnost za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako česká osoba, pokud ze živnostenského zákona nebo zvláštního zákona nevyplývá něco jiného. Zahraniční fyzická osoba, která je státním příslušníkem členského státu Evropské unie nebo jiného smluvního státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarské konfederace, nemusí předkládat živnostenskému úřadu při podání žádosti o vydání koncese povolení k pobytu dle zákona o pobytu cizinců na území České republiky.

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Všeobecnými podmínkami provozování živnosti fyzickými osobami jsou:
• Dosažení věku 18 let.
• Způsobilost k právním úkonům.
• Bezúhonnost.
Odborná způsobilost pro živnosti koncesované je stanovena přílohou č. 3 živnostenského zákona nebo upravena zvláštními předpisy uvedenými v této příloze. Občan ČR nebo jiného členského státu Evropské unie (jedná se i o státní příslušníky jiných smluvních států Dohody o Evropském hospodářském prostoru a Švýcarské konfederace, jejich rodinné příslušníky, osoby s postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta a jejich rodinné příslušníky, kterým byl na území ČR povolen dlouhodobý pobyt) může prokázat odbornou způsobilost dokladem o uznání odborné kvalifikace vydaným uznávacím orgánem (Ministerstvem průmyslu a obchodu) podle zákona o uznávání odborné kvalifikace. Živnostenský úřad stanoví nebo změní podnikateli podmínky provozování živnosti na základě živnostenského zákona nebo na základě zvláštních právních předpisů.

7. Jakým způsobem zahájit řešení životní situace

Žádost o koncesi je možno podat osobně u jakéhokoliv obecního živnostenského úřadu – centrálního registračního místa (CRM) nebo zaslat tomuto úřadu poštou nebo elektronicky (se zaručeným elektronickým podpisem). Dále je možno žádost podat osobně prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy (Czech POINT).

8. Na které instituci životní situaci řešit

Ohlášení se podá u jakéhokoliv obecního živnostenského úřadu – centrální registrační místo (CRM).

9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit

Úřad městské části Praha 19

Odbor živnostenský
Semilská 43/1, 2. patro vlevo, 197 00

Vachová Zdeňka – Fyzické osoby a Právnické osoby A – L  – tel:284080854

Toušková Dagmar – Fyzické osoby a Právnické osoby M – Ž   – tel:284080859

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

• Žádost o koncesovanou živnost (vyplněná předem, případně vyplněná na místě).
• Výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad vydaný příslušným soudním nebo správním orgánem státu, jehož je státním příslušníkem, nebo členského státu posledního pobytu (je-li členským státem posledního pobytu Česká republika, živnostenský úřad si sám vyžádá výpis z evidence Rejstříku trestů). Pokud stát takový doklad nevydává, fyzická osoba předkládá čestné prohlášení o bezúhonnosti, učiněné před notářem nebo orgánem členského státu, jehož je občanem, nebo před notářem nebo orgánem členského státu posledního pobytu (ne starší 3 měsíců). Tento doklad může být nahrazen dokladem o uznání odborné kvalifikace dle zákona o uznávání odborné kvalifikace, pokud se jím prokazuje i splnění podmínky bezúhonnosti. V případě ustanovení odpovědného zástupce, který je státním příslušníkem členského státu Evropské unie, jiného smluvního státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru, Švýcarska, jeho rodinným příslušníkem, osobou s postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta nebo jejím rodinným příslušníkem, kterému byl povolen na území ČR dlouhodobý pobyt, výpis z evidence trestů nebo jiný výše uvedený doklad prokazující bezúhonnost odpovědného zástupce, tento doklad nesmí být starší 3 měsíce.
• Prohlášení odpovědného zástupce (je-li ustanoven), že souhlasí s ustanovením do funkce. Podpis na prohlášení musí být úředně ověřen, neučiní-li odpovědný zástupce prohlášení osobně před živnostenským úřadem.
• Doklad prokazující odbornou způsobilost podnikatele, v případě ustanovení odpovědného zástupce jeho odbornou způsobilost.
• Doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž fyzická osoba umístila místo podnikání (zřizuje-li organizační složku podniku, tyto doklady též k této organizační složce).
• Pokud zřizuje organizační složku podniku, též doklad prokazující, že má podnik mimo území České republiky.
• Doklad o zaplacení správního poplatku.
• Za předpokladu, že živnostenský úřad nemá pochybnosti o správnosti překladu, případně o pravosti podpisu nebo otisku razítka, nemusí být předkládané doklady, pokud nebyly vydány v českém jazyce, úředně přeloženy do českého jazyka (tj. tlumočníkem zapsaným do seznamu znalců a tlumočníků), ani ověřena pravost podpisu a otisku razítka na dokladu.

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

„Jednotný registrační formulář pro fyzické osoby“ (JRF), prostřednictvím kterého lze učinit na obecním živnostenském úřadu podání i k dalším úřadům, a to finančnímu úřadu a úřadu
práce. Formulář lze získat na jakémkoliv obecním živnostenském úřadu, příp. je volně dostupný na internetových stránkách www.mpo.cz.

V žádosti fyzická osoba uvádí zejména tyto údaje:
• Jméno a příjmení, popřípadě obchodní firmu, je-li již zapsána do obchodního rejstříku.
• Státní občanství.
• Rodné číslo, bylo-li přiděleno.
• Datum narození.
• Bydliště mimo území České republiky, místo pobytu v České republice (pokud byl povolen), označení a umístění organizační složky podniku v České republice (název obce, její části, název ulice, číslo popisné a orientační, bylo-li přiděleno, poštovní směrovací číslo), údaje týkající se vedoucího organizační složky podniku (jméno a příjmení, státní občanství, bydliště, rodné číslo, bylo-li přiděleno, datum narození).
• Provozuje-li se živnost prostřednictvím odpovědného zástupce, uvedou se údaje týkající se jeho osoby (jméno a příjmení, státní občanství, bydliště, rodné číslo, bylo-li přiděleno, datum narození, místo narození a rodné příjmení).
• Předmět podnikání uvedený v úplném nebo v částečném rozsahu podle přílohy č. 3 živnostenského zákona.
• Místo podnikání (název obce, její části, název ulice, číslo popisné a orientační, bylo-li přiděleno, poštovní směrovací číslo).
• Identifikační číslo, bylo-li přiděleno.
• Provozovnu nebo provozovny, ve kterých bude provozování živnosti zahájeno bezprostředně po vzniku živnostenského oprávnění, s výjimkou mobilních provozoven a automatů.
V Jednotném registračním formuláři podnikatel může dále uvést údaje nezbytné pro podání vůči dalším výše uvedeným úřadům.

Formulář lze získat na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Při osobní návštěvě úřadu vyplníme formuláře, na základě vašich požadavků, za vás.

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

  • 1 000,- Kč za ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání.
    • 500,- Kč za další ohlášení živnosti bez ohledu na to, zda je ohlašována jedna či současně více živností.
    • 50,- Kč za přijetí podání kontaktním místem, je-li žádost podána prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy, kromě výše uvedeného správního poplatku.

Osvobození od poplatku podle § 8 zákona o správních poplatcích:

• úkony prováděné v důsledku změny nebo opravy názvu obce, města, kraje, ulice, jiného veřejného prostranství, rodného čísla a úkony, prováděné v důsledku rozhodnutí z moci úřední  podle § 8 odst. 2 písm. b) zákona,

Správní poplatky je možné uhradit několika způsoby:

  • v hotovosti nebo prostřednictvím platebních karet VISA, VISA Elektron, MasterCard, MasterCard Elektronic, Maestro v pokladně ÚMČ Praha 19 nebo
  • bezhotovostním převodem na účet Městské části Praha 19, č. účtu 19-2000932309/0800 vedený u České spořitelny, a.s. při platbě nutno uvést VS 1361601, KS 0379

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Živnostenský úřad rozhodne o žádosti o koncesi do 30ti dnů ode dne doručení žádosti obecnímu živnostenskému úřadu, pokud jsou splněny všechny náležitosti. Živnostenský úřad do 5 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o udělení koncese provede zápis do živnostenského rejstříku a podnikateli vydá výpis.

14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

Další účastníci postupu nejsou stanoveni

15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

Zjistí-li živnostenský úřad, že nejsou splněny náležitosti žádosti o koncesi, vyzve žadatele ve lhůtě 30 dnů od doručení žádosti k odstranění závad. Jsou-li k tomu závažné důvody, může
živnostenský úřad na základě písemného podnětu podnikatele lhůtu i opakovaně prodloužit.

16. Elektronická služba, kterou lze využít

Datová schránka, do níž lze zaslat datovou zprávu, má identifikátor: ji9buvp

Adresa pro elektronické podání s elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu je podatelna@kbely.mepnet.cz

Podání, která nejsou opatřená zaručeným elektronickým podpisem, je nutno do 5 dnů doložit písemně (poštou) nebo ústně do protokolu při osobní návštěvě úřadu.
Aplikace JRF
Podání vůči živnostenskému úřadu lze učinit on-line prostřednictvím aplikace JRF, která je ke stažení na stránkách www.rzp.cz . Pomocí aplikace lze vyplnit a odeslat formuláře, nutné je použití elektronického podpisu založeného na kvalifikovaném certifikátu.

17. Podle kterého právního předpisu se postupuje

18. Jaké jsou související předpisy

Živnostenský zákon je těsně spjat s dalšími zákony a právními předpisy:
• Zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů;
• Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů;
• Zákon č. 552/1991 Sb., o státní kontrole, ve znění pozdějších předpisů;
• Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů;
• Zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů;
• Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů;
• Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů;
• Zákon č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů;

• Zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů;
• Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů;
• Zákon č. 18/2004 Sb., o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a o změně některých zákonů (zákon o uznávání odborné kvalifikace), ve znění pozdějších předpisů;
• Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů;
• Zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů;
• Zákon č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů (zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání), ve znění pozdějších předpisů;
• Zákon č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy, ve znění pozdějších předpisů;
• Zákon č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, ve znění pozdějších předpisů;
• Četné právní předpisy technického charakteru podle druhu provozované živnosti.

19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují

Odvolání proti rozhodnutí obecního živnostenského úřadu se podává ke krajskému živnostenskému úřadu prostřednictvím obecního živnostenského úřadu, který rozhodnutí vydal a musí být podáno ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí.

Odvolání proti rozhodnutí obecního živnostenského úřadu se podává na: Živnostenský a občanskosprávní odbor, Magistrát hlavního města Prahy.

20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností

Provozování činnosti, která je předmětem živnosti je posuzováno jako přestupek neoprávněného podnikání s následkem uložení pokuty.

21. Nejčastější dotazy

22. Další informace

23. Informace o popisovaném postupu je možné získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě

Internetové stránky Ministerstva průmyslu a obchodu nebo businessinfo.cz

24. Související životní situace a návody, jak je řešit

25. Za správnost popisu odpovídá útvar

OŽ – Odbor živnostenský

26. Kontaktní osoba

Vedoucí OŽ – Dana Žabová

27. Popis je zpracován podle právního stavu ke dni

20. 6. 2021

28. Popis byl naposledy aktualizován

27. 7. 2021

29. Datum konce platnosti popisu

Nestanoveno.

30. Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace