V letošním roce uplyne již 80 let od bombardování Kbel a skončení druhé světové války.
Poslední týdny války byly pro obec Kbely a její obyvatele velmi těžké. Bombardování Prahy v únoru roku 1945 Kbely moc nepostihlo. Americká letadla bombardovala převážně závody ve Vysočanech a na Smíchově. Pro Kbely byl tragický 25. březen 1945 na Květnou neděli. Bylo krásné počasí, když kolem poledne oznámil rozhlas, že se na Prahu blíží americké bombardéry. Nálet na Kbely trval něco přes hodinu. Nálet byl původně určen kbelskému letišti, ale letadla bombardovala nejen Kbely, ale i okolní obce. Asi 650 letadel 15. letecké armády shazovalo tříštivé bomby. V Knize o Kbelích a kronice se píše, že na kbelskou oblast dopadlo více než čtyři tisíce pum o váze do pěti kilogramů svázaných po pěti až šesti, aby byl zvýšen účinek. Po náletu byly majetkové škody veliké, bylo poškozeno 75 % domů. Rozbitá okna, střechy, dlažba i stromoví. Horší byly ztráty na životech. Jen na katastru Kbel zahynulo 117 občanů a 185 bylo zraněno. Z nichž několik lidí na následky poranění zemřelo. Obětem náletu byly po Kbelích umístěny pomníčky se jmény, kde jmenovaní zahynuli. Ve zmatku hodně lidí utíkalo do polí, kde většinou nálet nepřežili. Každým rokem se k pomníčkům na památku dávaly květiny. Dnes je již ve Kbelích nenajdeme. Velký památník se jmény občanům, kteří zahynuli v koncentračních táborech a na památku obětem bombardování je umístěn v parčíku u přejezdu směrem na Vinoř na Mladoboleslavské ulici. Další památník je v areálu bývalé továrny Pal, za války Ostmarkwerke, nyní areál Nové Kbely, se jmény 13 padlých zaměstnanců.
Konec války ve Kbelích
Blížil se konec války. Začaly vznikat revoluční národní výbory. V uvedených materiálech se píše, že v předvečer květnového povstání 5. května 1945 se zahájilo odstraňování německých vlajek a nápisů a ráno již na některých kbelských domech vysely československé vlajky. Před závodem Ostmarkwerke byla na silnici barikáda, ale 8. května musela být odstraněna, protože ze Kbel začaly odcházet německé oddíly Wermachtu směrem na Kyje. Průmyslové závody i objekty v kasárnách ve Kbelích byly obsazeny bez bojů. Do Kbel dorazila sovětská armáda 9. května 1945 dopoledne a dále pokračovala na Prahu. Kasárna, letiště a všechny objekty opuštěné nacistickými vojsky byly obsazovány českými dobrovolníky, z nichž se utvořily hlídky za spoluúčasti příslušníků policie, aby nedošlo v opuštěných objektech k rabování. V knize Kbely letiště na okraji Prahy se píše, že dne 10. května 1945 přiletělo na kbelské letiště letadlo za doprovodu sovětského velvyslance Valerie Zorina a velitele 2. ukrajinského frontu maršála SSSR Malinovského s tzv. Košickou vládou v čele s jejím předsedou Zdeňkem Feirlingerem, Klementem Gottwaldem, Zdeňkem Nejedlým a dalšími představiteli, kteří se po šestiletém exilu vrátili do vlasti. Velení na letišti převzal 10. května 1945 plukovník letectva Ladislav Syka.
Konec 2. světové války se po celém světě slaví 8. května, kdy Německo 8. května 1945 podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci v Remeši.
Po skončení války zůstalo ve Kbelích 48 Němců – zajatců. Všem místním Němcům, jak se píše v kronice, byly odebrány radiové přijímače, nábytek i textil. Vše bylo uskladněno na národním výboru a prodáváno, případně dáno obyvatelům Kbel, kterým byl náletem velmi poškozen majetek. Němci, než byli odsunuti pomáhali na polích.
Za války byly zakázány všechny zábavy, proto hned v květnu 1945 se konala první v hostinci U Suldovských (dnes Pneu na Mladoboleslavské ulici čp.73). Další zábavy byly v dubnu roku 1946. V Lidovém domě to byla pomlázková veselice a v sokolovně sportovní den. Tak se pomalu vracel život do obce.
Zapsala: Ivana Engelová, kronikářka Kbel