8. 12. 2022

Česká cena za architekturu

Soutěžní přehlídka nejlepších realizací postavených na území České republiky v období posledních 5 let pořádaná Českou komorou architektů.

Více na https://ceskacenazaarchitekturu.cz/rocniky/2022/bytove-domy-bleriot


Bytový soubor Bleriot v Pražských Kbelích je situován západním směrem od ulice Polaneckého jako součást širší transformační zóny v dochozí vzdálenosti stanice Metra Letňany. Na stávající územní rozhodnutí definující hmotové řešení soboru navázala kancelář Machar & Teichman návrhem jednoduchých soudobých bytových domů.

Tři nově navržené bytové domy mají horizontální členění, na západních fasádách umocněné o průběžné prostorné lodžie s výhledem do zeleně. Domy jsou diferencovány doplňkovou barvou ve zlatavém, niklovém a měděném odstínu, která se uplatňuje jak na perforovaných stínících panelech západních fasád tak na zábradlích balkonů a vnitřních schodišť veřejných prostor jednotlivých domů.

Konstrukčně se jedná o příčný nosný systém s keramickými vyzdívkami, okna jsou dřevěná, fasáda světlá v kombinaci s ručně drážkovanými vodorovnými pásy a barevnými akcenty v rámci ustoupených podlaží, kde vznikají velkorysé terasy střešních bytů.

Dispozičně se jedná o kombinaci bytů od 1kk po 3kk v typických patrech s většími byty v rámci ustoupených pater. V rámci přízemí jsou k bytům připojeny předzahrádky. Parkování je řešeno v suterénu domů.

Snahou ateliéru bylo v rámci omezeného rozpočtu soudobé developerské výstavby vytvoření nadčasové, jednoduché a účelné architektury sloužící svým uživatelům a zároveň nabízející kvalitní prostředí sdílené zeleně.Ilustrační obrázek

Odůvodnění ceny partnerů

Bytové domy Blériot (autoři Machar a Teichman) jsou zdařilou ukázkou cenově dostupného bydlení. Jak urbanistickým, tak i architektonickým řešením včetně detailů a barevnosti, povyšují okolní nepříliš kvalitní zástavbu při zachování příjemného obytného měřítka.

Ilustrační obrázek