3. 6. 2022

Opuštěné průmyslové budovy, nebo dokonce areály představují pro investory ohromnou příležitost. V Praze, kde je nedostatek nových stavebních pozemků, mohou na jejich místě vyrůst nové byty, kanceláře, restaurace, provozovny služeb nebo třeba výrobní kapacity. A jak to aktuálně vypadá v největších brownfieldech v Čakovicích a Letňanech?

Masokombinát Čakovice – prodej jednomu zájemci

Nejjednodušší a nejlepší řešení pro samotný brownfield i obec, v níž se nachází, představuje prodej jednomu subjektu. Ten se totiž obvykle postará o celý areál včetně infrastruktury a okolí budov a také se s ním lépe jedná o případných dalších investicích ve prospěch obce. V Čakovicích se to povedlo v případě bývalého masokombinátu, na jehož místě dnes stojí hypermarket Globus. Ten jednak občanům Čakovic ulehčil cesty za nákupy, jednak nový majitel na svoje náklady vybudoval nájezd na ulici Cínoveckou, tedy na dálnici směrem na Teplice a v opačném směru na centrum.

Cukrovar a Letov – areály k pronájmu

Velký brownfield lze také nabízet k prodeji či komerčnímu pronájmu po jednotlivých budovách. Vlastník areálu (stát, obec či soukromý subjekt) si pouze najme firmu, která se stará o jeho správu, a rekonstrukci budov či úpravu bezprostředního okolí nechá na novém majiteli nebo nájemci. Přesně takhle fungují prostory bývalého čakovického cukrovaru i někdejší letňanské továrny na výrobu letadel Letov. Úspěšnější je zatím určitě Letov, v jehož areálu sídlí okolo stovky firem včetně velkých moderních filmových ateliérů (přečtěte si rozhovor s jejich ředitelem). V prostorách cukrovaru nás asi nejvíc zaujalo sportovně relaxační centrum Relax La Fabrique se saunou, whirlpoolem, soláriem, posilovnou a prostory na squash, badminton a ping-pong. Rovněž tu má svou výrobnu značka české kosmetiky Manufaktura (vyzpovídali jsme její kreativní ředitelku).

Avia Letňany – projekt zamrzl na stavebním povolení

Asi nejzajímavější a nejambicióznější využití opuštěného průmyslového areálu skýtají plány vlastníka brownfieldu na území někdejší věhlasné továrny na letadla a později nákladní auta Avia. Společnost Odien se chystá přeměnit těchto 68 hektarů na novou zelenou čtvrť s obytnými domy, kancelářemi, obchody, školkami, hřišti a parky. Nevzhledný brownfield by se tak proměnil v místo otevřené občanům, navíc by se pěším zkrátila docházková vzdálenost mezi Čakovicemi a Letňany. Na serveru Čakovice zítra už sice najdete vizualizace projektu od věhlasné architektonické kanceláře Jakub Cigler Architekti, vlastník pozemku Mike Saran však zatím přílišný optimismus tlumí. Podle něj stále není jasné, zda Avia City skutečně vznikne v navržené podobě. „Národní strategie i zdravý rozum říkají, že brownfieldy mají přednost před zástavbou na zelené louce. A my tu máme krásný projekt, který propojuje veřejná prostranství i dopravní infrastrukturu Čakovic a Letňan. Projekt kvituje i hlavní město Praha a váže na něj další investice do rozvoje čtvrti. Také v Čakovicích, kam území zasahuje, proměnu schválili plným počtem hlasů. Nevím, proč je to v Letňanech naopak, když právě pro ně poplynou největší výhody.“  Brzy tedy uvidíme, zda se budeme procházet ulicemi a parky Avia City, nebo se areál bude muset vrátit k průmyslovému využití.

Text: Rudolf Král, Foto: cakovice-zitra.cz

Zdroj: https://ctvrtak.cz/cakovice/co-se-deje-v-letnanskych-a-cakovickych-brownfieldech/

Ilustrační obrázek