13. 10. 2021

Stejná adresa www.praha19.cz, nové provedení. Ano, dnešním dnem oficiálně spouštíme novou verzi webových stránek naší MČ v tradičních kbelských barvách, tedy červené, modré a bílé. Před necelým rokem jsme se rozhodli kompletně „předělat“ naše stránky tak, aby byly v souladu s platnou legislativou a zároveň odpovídaly moderním trendům.

Ruku v ruce s touto změnou jsme se také rozhodli změnit i naše kbelské logo, které vzešlo z dílny hrdého kbelského rodáka a majitele obchodu s výtvarnými potřebami, Jana Vrby (o detailech vzniku loga se dočtete níže).

Jedním z hlavních úkolů bylo vytvořit novou datovou strukturu. Přeci jen se pohled a chování uživatele za posledních pár let posunulo v rámci hledání na jasně tematické třídění. To v našem případě znamenalo především zpřehlednění obsahu, a to při zachování množství informací, které se postupně od spuštění prvního webu v databázích nashromáždilo.

Nové stránky umožní našim občanům jednodušší vyhledávání informací bez nutnosti osobně navštívit úřad, což se především v uplynulých měsících projevilo jako zásadní. Týká se to například agendy jednotlivých odborů, jejich pracovníků, včetně zodpovědností a kontaktů na ně. Z uvedených důvodů jsme rozšířili rezervační systém, díky kterému se budete moci objednat na úřad k vyřízení vybraných agend, případně ke konkrétnímu úředníkovi.

V tuto chvíli se jedná o první verzi tohoto systému. Na základě vývoje a požadavků našich občanů budeme naše interní procesy optimalizovat, aby pro vás spolupráce s úřadem byla co možná nejjednodušší a ve finále znamenala časovou úsporu a lepší plánování.

Responzivní design – jedna verze pro všechna zařízení.
Co to vlastně znamená? V podstatě jde o vytvoření jednoho grafického návrhu (verze) nad datovou (obsahovou) strukturou, která se přizpůsobí všem zařízením, na kterých budeme webovou stránku zobrazovat. Ať půjde o klasický počítač, notebook, tablet nebo mobilní telefony různých úhlopříček, stránka se nám vždy přizpůsobí, a to i v případě, že budeme mít obrazovku natočenou na šířku nebo výšku. Načítání stránek z mobilních zařízení tak bude daleko rychlejší než doposud. Obzvláště v době, kdy již téměř každý tarif obsahuje mobilní data a počet přístupů z těchto zařízení se blíží 30%.

Úkolem nových stránek je také návštěvníkům zpřehlednit seznam zajímavých akcí všeho zaměření, které se budou konat nejen na území naší MČ, ale také v blízkém okolí. S tím také souvisí změny webového portálu a sjednocení designu a prezentace naší Kbely TV a časopisu Kbelák. Chceme, aby nový web byl atraktivnější pro všechny obyvatele naší MČ bez rozdílu věku. Rád bych vás proto požádal, zkoušejte, testujte, využívejte v co největší možné míře a posílejte nám zpětnou vazbu.

Těšíme se na vaše postřehy a názory, a to nejen na nové stránky, ale také například na naše nové logo.

Radek Petráň
místostarosta MČ Praha 19

NOVÉ LOGO MČ PRAHA 19

Jako kbelského rodáka a grafického designéra s 25letou zkušeností v oboru mne myšlenky, jak zpracovat značku Kbel, automaticky provázejí po celou profesní dobu. Když se řekne Kbely, vybavují se mi z dětství staré, krásné cedule nádraží a letiště PRAHA – KBELY, stejně tak brblající letadla nad hlavou i historické stroje z fotografií a muzea, na kterých jsou výrazná jednoduchá typografická označení, tolik charakteristická pro historii letectví. Právě tyto ručně zpracovaná označení jsou nedílnou součástí evoluce moderní typografie.

Naše městská část má krásný, jednoduchý, praktický, zapamatovatelný, nadčasový název, který by neměl být v ústraní za úřednickými Praha 9, Praha 19 nebo vůbec jaké to máme číslo. Jsme hrdí Pražané, přesto vnímáme jedinečnost a výjimečnost našeho domova – KBELY. Díky armádě a letectví máme navíc zajímavou historii a ducha na periferii Prahy.
Při tvorbě loga jsem se snažil vycházet z výše uvedených inspirací. Ačkoli nejde o módní značku a logo by mělo držet vážnost instituce, mojí snahou bylo nezapadnout v džungli vizuálního smogu a v široké škále kvality log pražských částí. Dle mne by mělo být logo v tomto případě jednoduché, nadčasové, čitelné a praktické na zpracování a mělo by mít možnost variant pro méně oficiální odvětví, jako například na dresech kbelských sportovních oddílů a mužstev nebo jiných akcích pořádaných naší MČ.
Potěšila mne snaha místostarosty Radka Petráně a celé Rady MČ o zjednodušení a zmodernizování celé komunikace a že je oslovila tato idea kolem loga, které bude použito při tvorbě nových webových stránek.

Jan Vrba
Antonin Vrba s.r.o