11. 7. 2022
Převzato v rámci spolupráce: ctvrtak.cz
K létu neoddělitelně patří pobyt u vody a v příjemné dojezdové vzdálenosti od Čakovic a Letňan se daří přírodnímu koupání. A to především díky velkému množství zatopených pískoven. Z těch jsou dnes parádní jezera, do kterých je radost se ponořit.
Ilustrační obrázek

Koupání spláchnuté počernickým pivem

Ležení v trávě a přírodní koupání nabízí Počernický rybník těm, kteří se rádi koupají co nejvíc na divoko. Je to největší rybník v Praze s hloubkou kolem tří metrů. Leží v Dolních Počernicích, přímo u zámeckého parku. V něm je možné nejen obdivovat památné stromy, ale také se po koupeli občerstvit v restauraci Léta Páně pivem z místního pivovaru. Jestliže koupání raději spojíte s výletem, můžete se po žluté turistické značce vydat do dubového Xaverovského háje, případně zamířit po cyklostezce do Běchovic.

https://mapy.cz/s/cujazocaju

Ilustrační obrázek

Jezera s příjemným zázemím

Proboštských jezer  nedaleko Brandýsa nad Labem si můžete vybrat, jestli si ležení rozložíte na trávě, nebo vás víc láká písčitá pláž. Cesta autem na tohle přírodní koupaliště trvá z Čakovic a Letňan asi tři čtvrtě hodiny. I když jde o koupání v přírodě, nechybí tu spousta atrakcí a vybavené zázemí. Můžete si tady pronajmout tenisové hřiště, zahrát ping-pong, půjčit paddleboard nebo šlapadlo, jsou tu i stánky s občerstvením. Odpočívat se dá také na plovoucím mole, ze kterého si užijete i skákání do vody.

https://mapy.cz/s/fosahepevu

Ilustrační obrázek

U lomu jako u moře

Čestné místo mezi našimi tipy na skvělé přírodní koupání si zaslouží KonětopyZ letadla vypadají jako české moře s borovicovým hájem, písčitou i travnatou pláží a parkováním. Nezklamou však ani při bližším prozkoumání přímo na místě. Z Čakovic a Letňan dorazíte k zatopenému pískovému lomu s krásně čistou vodou asi za tři čtvrtě hodiny. Kromě plavání se můžete také potápět, a až vám vyhládne, oceníte, že tu mají i občerstvení. Na obou jezerech se dá po většinu roku také rybařit.

https://mapy.cz/s/celojapopo

Ilustrační obrázek

Koupání i pro naháče

Opět za třičtvrtěhodinku dojedete i k další zatopené pískovnějezeru Lhotau kterého pohodlně zaparkujete. Nabízí 25 hektarů vodní plochy s hloubkou až sedm metrů, písčité i travnaté pláže a stín v borovicovém a dubovém lese. Na místní nudistické pláži se vyřádí i milovníci koupání bez plavek. Na to, aby byla voda stále co nejkvalitnější, dohlíží speciální ultrazvuková technologie umístěná na plováku se solárními panely. V areálu je také sportovní vyžití pro děti i dospělé, nechybí tu občerstvení, převlékárny a další nezbytnosti.

https://mapy.cz/s/forememeru

Ilustrační obrázek

Na koupačku a také vodní sporty

Jezero Křenek – Ovčáry je vzdálená dokonce jen půl hodinky autem. Vodní hladinu tady obklopují písčité pláže, pole a borovicový les. Do vody je z hlavní pláže pozvolný sestup, což oceníte zvlášť tehdy, když se koupete s malými dětmi. Zamířit sem se vyplatí, i když hledáte místo k provozování vodního lyžování nebo wakeboardingu, což je kombinace vodního lyžování a surfingu.

https://mapy.cz/s/dafusutuze

Ilustrační obrázek

Plavání a posezení na písečné duně

Pískovna a jezero Sadská má jak pískovou pláž, která se pomalu svažuje do vody, tak spoustu malých travnatých plážiček mezi stromy. Své místo tady navíc najdou i naturisté. V sezoně u jezera funguje také občerstvení. Když už tady budete, určitě si udělejte malý výšlap k nedalekým Pístům, kde je vzácný písečný přesyp, tedy duna. Mimo jiné tam můžete narazit i na mravkolvy, což je hmyz jinak žijící hlavně v jižní Africe.

https://mapy.cz/s/pavulocela

Ilustrační obrázek

Koupání pro lázeňského šviháka

jezeru Poděbrady už je sice potřeba vážit trochu delší cestu, přesto stojí za to sem vyrazit. Můžete totiž spojit lázeňskou atmosféru města a popíjení místních pramenů s relaxem u rozlehlého jezera, opět bývalé pískovny. Jezero je místy až osm metrů hluboké a na břehu máte veškeré zázemí, občerstvení i sportoviště. Můžete si také půjčit lodičky nebo šlapadla. 

https://mapy.cz/s/gegoduruju

Ilustrační obrázek

Ochlazení na Labské stezce

Zatopená pískovna Ostráleží ve stejnojmenné obci kousek od Lysé nad Labem. O té jste už možná slyšeli v souvislosti s firmou Botanicus, která tu má centrum řemesel, bylinné zahrady a arboretum. Koupání tak můžete spojit s nějakou dětskou kulturní akcí v Botanicu anebo se sem sami vypravit do obchůdku s přírodní kosmetikou. Z čakovického nádraží lze do Ostré dojet vlakem a po vykoupání už na kole pokračovat po Labské stezce do Nymburka, Poděbrad a Libice nad Cidlinou.

https://mapy.cz/s/nelunusube

Ilustrační obrázek