22. 9. 2021

Je neděle 5. září 2021 13.00 hodin a od Lidového domu odjíždí opět autobus se 49 členy Svazu tělesně postižených místní organizace Kbely pod vedením Aničky Zborníkové na druhý rekondiční pobyt, tentokrát na Moravu do Skalního mlýna u Blanska. Po mnoha, ne zrovna letním oplývajících dnech se ráno objevilo slunce, den byl jak vymalovaný, a to nám vydrželo celý týden pobytu.

Naše nálada byla ještě lepší, když nás přivítal tříhvězdičkový hotel v malebném údolí říčky Punkvy svými pěknými pokojíčky a chutnou večeří. Byli jsme rozděleni do dvou skupin a každé ráno jsme si zacvičili a zodpověděli otázky na cvičení paměti. Asi 200 metrů od hotelu je Kateřinská jeskyně, kterou jsme navštívili individuálně. Někteří členové byli v krasové jeskyni poprvé, a tak měli krásný zážitek. Na další dny byly naplánovány tři odpolední výlety. V úterý jsme vyrazili od hotelu elektro mašinkou k lanovce na Macochu, kde jsme nahlédli do propasti a zpět lanovkou dolů na prohlídku Punkevní jeskyně s jízdou lodičkami a mašinkou zpět do hotelu. Ve středu jsme navštívili Blanenské muzeum, které sídlí v krásném zámku. Viděli jsme krásné zámecké interiéry a zajímavou expozici umělecké litiny. Již na nádvoří zámku nás uvítala krásné litinová kašna. Dalším cílem byl dřevěný kostelík v Blansku s výkladem místního faráře církve husitské. Kostelík sem byl převezen ze Zakarpatské Ukrajiny v roce 1936. Je nádherný a příkladně udržovaný.  Pak „HURÁ – CUKRÁRNA“.

Další cestou za poznáním byla čtvrteční výprava do zámku Lysice. Zámek nás překvapil svými udržovanými interiéry. Vzhledem k velkému počtu účastníků jsme opět byli rozděleni do dvou skupin a oba průvodci byli naprosto špičkoví. Zámek určitě stojí za zhlédnutí. Nastal pátek, poslední den pobytu s večerní hudbou a tancem. Někteří členové si rádi zatančí a tančil i náš nejstarší účastník pan Kokeš, který oslaví v prosinci 94. narozeniny. Sobota byla ve znamení balení a po chutném obědě přijel autobus a bezpečně nás dovezl domů do Kbel. Všichni jsme byli výběrem tohoto místa nadšení a jsme si vědomi, že naši Aničku stálo velice moc práce vše náležitě připravit a zajistit a bez finanční podpory HMP a MÚ Kbely bychom si tak nádherný pobyt nemohli dovolit. Proto: veliké díky.

Hana Čechová, členka STP MO Kbely