12. 10. 2020

V posledních letech naše organizace pravidelně organizuje dva rekondiční pobyty. První pobyt do Parkhotelu Sokolov, který měl být druhým, se naplnil našimi členy. Zájemců bylo mnoho, ale bylo od počátku jasné, že pobyt do hotelu Antonie ve Frýdlantu se plně našimi členy naplnit nepodaří. Na tento pobyt jsme žádali MHMP o grant. Grant nám byl přidělen ve výši 61 000,- Kč a byl určen pro občany s trvalým pobytem v Praze. Z tohoto důvodu jsme se dohodli s pobočným spolkem STP MO Prosek a pobočným spolkem STP MO Horní Počernice a ti kapacitu doplnili.

Na pobyt po stopách Albrechta z Valdštejna jsme vyrazili v neděli 30. 8. 2020 ve 14.00 hodin. Hned první den pobytu jsme měli objednaný autobus a měli jsme navštívit lázně Libverda. Celé dopoledne propršelo, a tak mi z autodopravy volali, zda nechceme výlet zrušit, a tak se také stalo. Jakmile jsem výlet zrušila, pršet přestalo, a tak jsme se po skupinkách vydali do centra Frýdlantu. Úterý, byl volný den a někteří opět navštívili historické centrum Frýdlantu, někteří, ti zdatnější, se vydali na prohlídku zámku a hradu Frýdlant. Středa byla ve znamení výletu na zámek Lemberk. Je to velice pěkný zámek. Nově opravený se zajímavou expozicí. Další a vlastně poslední den jsem zorganizovala vyhlídkovou jízdu po Frýdlantu, k bazilice v Hejnicích a do Nového Města pod Smrkem. Jeli jsme mikrobusem a k dispozici bylo 16 míst.

Výlet byl určen držitelům průkazu ZTP a ZTP/P. Prostě to bylo pro ty, kteří mají velké problémy s pohybovým aparátem. Večer byl v duchu rozloučení s pobytem a včetně perfektní a osvědčené hudební produkce manželů Fajtových z Lomnice nad Popelkou. Někteří si zatančili, někteří zazpívali a celkově vládla příjemná pohodová nálada. Toto byly takové bonusové akce. Hlavní náplní bylo ovšem pravidelné dopolední cvičení na židlích a jako třešnička na dortu bylo procvičování paměti. Některé testy byly připravené „na míru“. Jako například písničky Jiřího Suchého, písně Karla Gotta a Karla Hašlera. To bylo doplněno o testy z literatury Mgr. Jitky Suché. Součástí pobytu bylo rovněž plavání ve vnitřním bazénu a využívání velké vnitřní vířivky. Kdo měl chvilku a jeho zdravotní stav mu to dovolil, využil koupání.

Každý z účastníků rovněž obdržel pro povzbuzení poukázku na 150,- Kč na masérské služby, které byly plně využity. Pobyt nám rychle utekl a musím přiznat, že počasí se nakonec umoudřilo a bylo na takovýto pobyt velice příznivé. V pátek 4. 9. jsme po obědě vyrazili zpět do Prahy. Nezbývá než poděkovat MHMP, MČ Praha 19 a MČ Praha – Vinoř, že nám díky jejich štědrosti byl takovýto kvalitní pobyt umožněn.