12. 10. 2022

Ve dnech 12.-17.6.2022 jsme měli možnost prožít nádherný týden v hotelu Krakonoš v Mariánských lázních. Už při našem příjezdu nás příjemně překvapilo množství zeleně, ve které se hotel nachází. Ubytováni jsme byli v útulných pokojích, pobyt jsme začínali večeří.

V hotelu byly k dispozici různé léčebné procedury, které mnozí využili. Velkým bonusem byl celodenně bezplatně otevřený vnitřní bazén s klidovou zónou s lehátky – ideální prostření pro milovníky plavání i odpočinku. Měli jsme celodenní penzi a jídlo bylo velmi chutné, snídaně byla formou švédského stolu, oběd byl jednotný a večer byl výběr ze 2 jídel. Před hotelem je unikátní sochařská expozice s pohádkovou tématikou a možnost posezení na předzahrádce, což opět mnozí z nás uvítali, protože to bylo místo vhodné k popovídání i konzumaci něčeho dobrého – tekutého i sladkého. Vzhledem k tomu, že počasí nám celý týden přálo, bylo to místo velmi využívané. V těsné blízkosti hotelu je v krásném prostředí miniaturpark Boheminium, kde jsou dokonalé modely významných českých památek, zvláště hradů a zámků, je to místo klidu a pohody uprostřed zeleně.

Hotel Krakonoš je cca 2 km od centra Mariánských lázní, k návštěvě bylo možno použít MHD kabinovou lanovku, ti zdatnější se vydali i pěšky. Mariánské lázně patří do proslulého trojúhelníku západočeských lázeňských měst. Od roku 2001 jsou na seznamu světového dědictví UNESCO-slavná lázeňská města. Je zde krásná architektura lázeňských budov, kolonáda – vše obklopené zelení. Dominantou je zpívající fontána, kde za pomoci vodních a světelných efektů zní skladby světových klasiků i hity současné. Mariánské lázně v minulosti navštívili mnohé významné osobnosti např. britský král Eduard VII, skladatel Fryderyk Chopin, básník J. W. Goethe a mnozí další – no a nyní i my a byli jsme nadšeni.

Během pobytu jsme se zúčastnili i dvou výletů. Prvním byla návštěva hradu Bečov nad Teplou, který stojí na vysoké skále nad řekou v CHKO Slavkovský les .Vzácná světová zlatnická památka, která patří k nejcennějším pokladům na území ČR je relikviář sv. Maura, který je zde umístěn. V celkem 5 místnostech je na zdech popsána historie a fotografie, v poslední místnosti je samotný exemplář. Do hradu však vedla poměrně namáhavá cesta, ale všichni zúčastnění ji se ctí zdolali. Prohlídka byla bez průvodce, což byla škoda. Při čekání na autobus jsme si zpříjemnili čas posezením před restaurací. Další výlet, na který jsme se velmi těšili, byl na zámek Kynžvart. Je znám především jako bývalé letní sídlo rakouského kancléře K. V. Metternicha. Nyní je ve vlastnictví státu, v roce 2001 byl zapsán na seznam národních kulturních památek a v roce 2020 byl Evropskou Komisí zařazen do seznamu významných památek jako místo celoevropsky důležitých diplomatických setkání z dob knížete Metternicha. K významným osobnostem, kteří sídlo navštívili byli např. car Alexandr I., car Mikuláš I., J. W. Goethe a mnoho dalších.

V zámku se nachází jedna z nejvýznamnějších knihoven, kaple a asi 20 místností – velký přijímací sál, jídelna, pracovna a různé salonky. Úžasný a dech beroucí je zlatý jídelní servis, který kníže Metternich dostal darem od města Paříže. Po prohlídce jsme si mohli opět posedět v příjemném prostředí venkovní zahrádky blízko golfového hřiště. Poté jsme se plni zážitků vrátili do hotelu.

Na závěr lze jen konstatovat, že jsme prožili krásný týden, za což patří velký a srdečný dík naší předsedkyni Aničce Zborníkové, která nám to umožnila, což jí zcela určitě stálo spoustu času a vypětí při zařizování. Díky patří samozřejmě též vedení ÚMČ Prahy 19, které nás štědře podporuje a bez jejich pomoci bychom se neobešli. Ještě jednou velký dík.

Jaroslava Vrbová, kronikářka STP MO Kbely