20. 12. 2023

Na 640. Václavské trhy do Budyšína/Bautzen jsme se vydali 7. prosince 2023 s cestovní kanceláří SLANtour, kterou zastupovala velice příjemná paní průvodkyně Alexandra Kloboučníková. Vyrazili jsme směrem na Drážďany. Bylo nás celkem 34 členů. Na hranicích jsou kontroly, ale my jsme patrně důvěryhodní a nás nechali projet bez kontroly.

Budyšín je více než 1000 let staré město v Horní Lužici, ležící na řece Sprévě. V Budyšíně bychom napočítali 17 věží a bašt, které kdysi střežily staré obchodní město. Nejstarším vánočním trhem v Německu se pyšní díky Václavovi IV., který mu propůjčil Právo ke konání svobodného masného trhu.

Vůně Adventu se nese mezi „Bohatou věží „/Reichenturm/ a radnicí. Tato věž /1490-92/ je nakloněná a její vychýlení je 1,44 m.

Na procházce městem jsme viděli řadu památek, jako například Starou vodárnu a kostel sv. Michaela.

Na nejvyšším bodu města ve výšce 219 m stojí dvou konfesní chrám sv. Petra /z r. 1213-21, 1429/.

Vyplatí se také navštívit Srbské muzeum, kde je možné se seznámit s historií, kulturou, literaturou Srbů od 6. století do současnosti. Nebo Městské muzeum/1912/, které je od r. 1991 regionálním muzeem Saské Horní Lužice.

Další zajímavostí v Budyšíně je Německo – Srbské lidové divadlo – jediné binacionální v Německu.

Abychom si nenechali ujít budyšínskou specialitu, koupili jsme si budyšínskou hořčici, a to od pikantní až po jemnou.

A pokud bychom se do Budyšína vydali znovu na Velikonoce, zažili bychom srbské velikonoční průvody na koních, či umělecky zdobená velikonoční vajíčka.

Je to velice příjemné a poklidné městečko. Ten, kdo se nerad mačká v tlačenici, určitě prohlídku a procházku po městě ocení. Byl to skutečně bezvadný předvánoční relax. Určitě příští ok zase před Vánoci vyrazíme někam za hranice všedních dnů.

Jitka Tržilová, STP MO Kbely