18. 4. 2024

Bezpečnostní komise Senior upozorňuje na podvodné platební brány (moneyget.shop), které se poslední dobou objevují a které neprávem využívají logo a jméno Zásilkovny k tzv. phishingovým praktikám, kdy se snaží získat citlivé údaje, jako je číslo karty, PIN či ověřovací heslo, a neprávem tak získat vaše peníze.

Stalo se tak i v případě Kbeláků seniorů, kteří se při prodeji svých věcí přes Marketplace nechali přesvědčit těmito „šmejdy“ kliknutím na odkaz a stvrdit ve falešném bankovním profilu své heslo. Od této chvíle lze ztratit velmi mnoho financí, někdy může jít i o statisíce.

https://www.zasilkovna.cz/blog/upozornujeme-na-podvodne-platebni-metody

https://www.policie.cz/clanek/policiste-jsou-zahlceni-internetovymi-podvody.aspx

Policisté jsou zahlceni internetovými podvody

Chraňte si své peníze. Nevěřte cizím lidem, které jste nikdy neviděli. PRODÁVÁTE ZBOŽÍ NA INTERNETU? NENECHTE SE OKRÁST!
VAROVÁNÍ: Při prodeji zboží se držte zásadního pravidla. Při prodeji zboží zašlete pouze číslo svého účtu a částku, kterou za zboží požadujete nebo zboží pošlete na dobírku. Je nelogické se při prodeji zboží přihlašovat do svého internetového bankovnictví nebo poskytovat údaje z platební karty, a navíc ještě pod odkazem, který vám zaslal úplně cizí člověk. Policisté opětovně varují. Lidé svojí neopatrností přichází o své úspory. Buďte obezřetní!!!

Další případy například ze Strakonicka:
Osmačtyřicetiletá žena prodávala prostřednictvím internetového inzertního portálu kabát za 150 korun. Na inzerát se jí ozvala žena, která projevila zájem o zboží. Smluvily se, že zboží bude zasláno přes Zásilkovna.cz. Ženě přišel na telefon falešný odkaz na zásilkovnu. Poté co žena vyplnila požadované údaje, umožnila tím pachatelce přístup do jejího internetového bankovnictví. Ta z jejího účtu odčerpala částku přes 160 000 korun.

Ani prodej sluchátek nevyšel podle představ prodávající ženy, která svůj inzerát zveřejnila na inzertním portálu. Přistoupila na návrh podvodníka, že zboží zašle prostřednictvím zásilkovny. Pachatel ženě poslal odkaz, který když otevřela, objevily se stránky zásilkovny. Ale byly fiktivní, falešné!!! Zde žena vyplnila údaje ze své platební karty a nevědomě je tak odeslala podvodníkovi. Tato žena přišla o částku přes 12 000 korun.

Další ženu podvodník připravil o bezmála 80 000 korun. I tuto ženu oslovil díky zveřejněnému inzerátu, ve kterém žena prodávala dětské plenky. Opět odkaz na Zásilkovnu.cz.
Stejným způsobem přišel 27letý muž o 94 000 korun. Chtěl prodat na platformě Marketplace model auta Formule 1.

POZOR NA PODOBNÉ TELEFONÁTY!

Žena ze Strakonicka přišla o statisíce korun. Ženě zavolal muž vydávající se za pracovníka banky. Jeho smyšlený příběh začal dotazem, proč se nedostavila do banky ohledně sjednání úvěru. Žena žádný úvěr v bance ale nepožadovala, přesto uvěřila, že mluví se zaměstnancem banky. Podvodníci vždy cílí na svoji oběť a snaží se v ní vzbudit obavu a strach o svůj účet a finance. Používají výmysly o zneužití osobních údajů, o nutnosti převodu peněz a nutné „anulaci kreditního ratingu“, kdy vás přesvědčují, vzít si úvěr. Svoji lež dokreslí i tím, že do podvodů jsou zapojeni pracovníci banky, že probíhá interní vyšetřování, je nutné podepsat smlouvu o mlčenlivosti a podobně. V našem konkrétním případě, pachatel ženu přesvědčil, aby se dostavila na pobočku banky a vzala si úvěr. Ženu upozornil, aby o důvodech svého počínání v bance ani s nikým jiným nemluvila, neboť podepsala mlčenlivost, kterou jí pachatel zaslal na e-mailovou adresu. Poškozené na e-mailovou adresu přišla korespondence s hlavičkou údajné banky, ale ne z banky, jak později zjistila.

Pachatel využívá ke zvýšení důvěryhodnosti také tzv. spoofing. Dokáže například napodobit jakékoli telefonní číslo banky nebo jejich názvů. Na displeji se pak volajícímu objeví například číslo banky, název či jméno, pod kterým se údajný pracovník představuje. Vystupování údajného zaměstnance banky se může zdát někomu důvěryhodné a reálné. Ale pachatel hraje pouze o čas, a hlavně o vaše peníze.

Pachatel ženu ze Strakonicka ovládl natolik, že žena odjela na pobočku banky a podle jeho instrukcí konala. Sjednala si úvěr, peníze vybrala a vložila přes bitcoinový bankomat na různé účty. Za tímto účelem jí postupně zasílal kódy pro vklad do těchto bankomatů. Pachatel ženu zmanipuloval natolik, že z ní postupně vylákal statisícové položky. Peníze, které si na úvěr od banky půjčila bude podvedená splácet zřejmě hodně dlouho.

A co říci na závěr? Opět varovat, varovat a varovat!!!!! Podvodů neustále přibývá, proto se policie snaží veřejnost o nich informovat. Stále připomínat, že důvěřovat cizím lidem na druhém konci telefonního aparátu se nevyplácí. Nejdůležitější je, nevyplňovat žádné přihlašovací údaje pod zasílanými odkazy, nevěřit reklamám o výhodných investicích objevujících se hlavně na sociálních aplikacích. Informace si raději dříve ověřit ve své bance, případně se poradit na Policii ČR. Jde o vaše peníze!

por. Mgr. Jaromíra Nováková

Ilustrační obrázek, text v článku