1. 12. 2022

Ve Dřeváku si vyzkoušíte tradiční řemesla i tvoření z přírodnin

Baví vás práce rukama a chtěli byste vyzkoušet něco nového? Rádi pracujete s přírodními materiály, ale doma na to nemáte prostor ani potřebné vybavení? Láká vás řezbářské řemeslo, brašnářství či plstění nebo si chcete vyrobit mýdlo, koupelovou sůl či přírodní mast? Přijďte k nám do ekocentra Prales. Plánujeme rukodělná setkání, při nichž vás naučíme pracovat se dřevem a dalšími přírodními materiály, i workshopy zaměřené na využívání darů přírody pro zdraví a krásu. Nechybí ani tvoření inspirované ročními obdobími od podzimu až do Velikonoc.

Workshopy trvají obvykle 1,5-2 hodiny a konají se vždy od 17 hodin v budově Dřevák, která se nachází v horním areálu ekocentra Prales.

Na workshopy je nutné se předem registrovat na e-mailu swolova@lesy-praha.cz.

Z čeho můžete vybírat?

Termín Téma workshopu
6. 12. Výroba bylinných mastí
Tajemnou sílu bylin naši předkové dobře znali. Proč se nevrátit ke kořenům a nezkusit si vyrobit kosmetiku bez chemických přísad a barviv? Využijeme toho, co nám příroda nabízí, a připravíme si krémy pouze z bylin a masťových základů.
od 17 hodin / vhodné pro všechny mazané / cena 100 Kč
13. 12. Řezbářství pro mírně pokročilé
Omámila vás vůně dřeva a propadli jste kouzlu řezbářského řemesla? Pokud už ovládáte jeho základy, připravili jsme právě pro vás navazující kurz řezbářství, ve kterém posunete svoje dovednosti zase o kousek výš a naučíte se, jak si vyrobit dřevěnou sošku.
od 17 hodin / vhodné pro zkušenější / cena 300 Kč
20. 12. Výroba svíček
Světlo svíček navodí i ve všední den sváteční náladu a domácí pohodu. Jejich výroba navíc není vůbec žádná věda! Protože Štědrý den už bude za rohem, můžete svíčku využít i jako dárek pro své blízké. (Pro výrobu je potřeba přinést si prázdnou lahvičku od Actimelu nebo nápojový karton od mléka či ledové kávy s vnitřní vrstvou potaženou hliníkem, pokud byste chtěli svíčku ve skle, tak vlastní skleněnou nádobu.)
od 17 hodin / vhodné pro milovníky blikajících světýlek / cena 100 Kč
3. 1. Stromečky štěstí
Oblíbená dekorace, která má tradici v čínském učení feng-šuej. Říká se, že tyto stromečky harmonizují obytný prostor, přináší štěstí, zdraví a prosperitu a plní přání. Na začátku nového roku můžeme věnovat čas jeho výrobě a trošku si tak pojistit rok 2023. 😉 Anebo jeho darováním někomu dalšímu udělat novoroční radost.
od 17 hodin / vhodné pro potencionální smolaře / cena 100 Kč
10. 1. Řezbářství pro začátečníky
Dřevo je nádherný voňavý materiál a práce s ním není až tak složitá, jak se na první pohled může zdát. Řezbáři umí z kousku měkkého dřeva vytvořit nádherné předměty a my se o něco takového můžeme také pokusit. Půjčíme vám jejich nástroje a pod odborným dohledem si zkusíte vyrobit svoji první dřevěnou misku. 🙂
od 17 hodin / vhodné pro šikovné a/nebo odvážné / cena 300 Kč
17. 1. Výroba koupelových solí a šumivých koulí do koupele
Není nic příjemnějšího než si po náročném dni lehnout do horké lázně. Aby byl váš požitek dokonalý, naučíme vás, jak si připravit vlastní koupelovou sůl nebo šumivou bylinkovou kouli, díky nimž se rozplyne veškeré napětí a stres.
od 17 hodin / vhodné pro milovníky koupelí / cena 100 Kč
24. 1. Výroba kožených opasků
Voní Vám práce s kůží? Přijďte si ji vyzkoušet a vyrobte si vlastnoručně krásný a voňavý opasek z pravé kůže. K dispozici budete mít veškeré potřebné vybavení a chybět nebude ani praktická ukázka pracovních postupů.
od 17 hodin / vhodné pro ty, kteří jdou s kůží na trh / cena 200 Kč
31. 1. Výroba zvířátek z korálků
Jak si vyrobit přívěšek na krk nebo na klíče ve tvaru roztomilé ještěrky, chobotnice nebo třeba jedovatého brouka? Přijďte potrénovat svou zručnost a trpělivost a odneste si za to originální ozdobu.
od 17 hodin / vhodné pro trpělivé milovníky zvířat / cena 100 Kč
7. 2. Výroba mýdel
U našeho mýdlového workshopu se rozhodně neušpiníte! Popusťte uzdu své fantazii a vyrobte si mýdlo, které bude opravdu jedinečné svou barvou, vůní či designem. Získáte tak originální ozdobu své koupelny nebo dárek pro někoho ze svých blízkých.
od 17 hodin / vhodné pro ty, kteří nejsou namydlení / cena 100 Kč
14. 2. Řezbářství pro mírně pokročilé
Omámila vás vůně dřeva a propadli jste kouzlu řezbářského řemesla? Pokud už ovládáte jeho základy, připravili jsme právě pro vás navazující kurz řezbářství, ve kterém posunete svoje dovednosti zase o kousek výš a naučíte se, jak si vyrobit dřevěnou sošku.
od 17 hodin / vhodné pro zkušenější / cena 300 Kč
21. 2. Plstění ovčí vlny
Plstění je tradičním způsobem zpracování ovčí vlny. Z tohoto přírodního materiálu lze vyrobit spoustu krásných dekorací i šperků. Vyzkoušíme si metodu tzv. suchého plstění a vyrobíme si barevné víly či skřítky.
od 17 hodin / vhodné pro milovníky hebkých materiálů / cena 100 Kč
28. 2. Jak na vlastní kokedamu
Možná už jste někde viděli rostliny, které měly místo květináče mechovou kouli a zavěšené pod stropem „levitovaly“ v prostoru. Není to žádná magie, ale japonský způsob pěstování rostlin, který se vyvinul z tradice bonsají. Kokedamu, jak se této metodě říká, si každý zvládne vyrobit sám. Poradíme vám, jak na to.
od 17 hodin / vhodné pro milovníky pokojovek / cena 300 Kč
7. 3. Výroba koupelových solí a šumivých koulí do koupele
Není nic příjemnějšího než si po náročném dni lehnout do horké lázně. Aby byl váš požitek dokonalý, naučíme vás, jak si připravit vlastní koupelovou sůl nebo šumivou bylinkovou kouli, díky nimž se rozplyne veškeré napětí a stres.
od 17 hodin / vhodné pro milovníky koupelí / cena 100 Kč
14. 3. Výroba ptačích budek
Chtěli byste na zahradě poslouchat ptačí zpěv? Pojďte štěstí naproti a přichystejte opeřencům budku, které zkrátka neodolají. Přelom února a března je nejlepším obdobím, kdy umístit budku do korun stromů, aby se v nich noví nájemci na jaře zabydleli. Představíme vám nejčastější obyvatele ptačích budek a pod vedením lektora si vyrobíte budku z připravených polotovarů.
od 17 hodin / vhodné pro příznivce opeřenců / cena 200 Kč
21. 3. Výroba hmyzích hotelů
Hmyzí hotely nejen ozdobí vaši zahradu či balkon, ale především poskytnou užitečným druhům hmyzu prostor pro nakladení vajíček a vyvinutí larev. Ty se vám v dospělosti odvděčí nejen opylováním květů, ale i bojem s hmyzími škůdci.
od 17 hodin / vhodné pro milovníky hmyzu / cena 100 Kč
28. 3. Velikonoční tvoření
Velikonoce jsou již za dveřmi a je nejvyšší čas se na ně nachystat. Chcete si vyrobit velikonoční věnec, jarní osení nebo malovaná vajíčka? Prosíme účastníky, aby si přinesli vlastní vyfouknuté skořápky.
od 17 hodin / vhodné pro milovníky tradic / cena 50 Kč

Ilustrační obrázek