29. 2. 2024

Od 1.do 31. března 2024 se Místní knihovna Kbely, za podpory a účasti MČ Praha 19, stane jedním z účastníků sběrové kampaně Recykluj mobil. 

Prostřednictvím neziskového projektu Remobil, bude v knihovně umístěn sběrový box, do kterého budou moci zájemci, v průběhu celého měsíce,  bezplatně odložit nepotřebné, rozbité a staré mobilní přístroje. 

Základní myšlenky kampaně:

Kampaň by měla být komunikačně založena na dvou základních myšlenkách:

  1. Skryté dopady mobilů na životní prostředí. Jde o to, že mobilní telefon je drobné zařízení, které se nám snadno vejde do kapsy, jeho hmotnost je zhruba 100 gramů. Nicméně je spočítáno, že za celým životním cyklem mobilu se skrývá 1000x více materiálů a odpadů, tedy asi 100 kg. Výroba mobilu je tedy extrémně energeticky a materiálově náročná. Recyklací a zejména potom prodloužením životnosti mobilu (opravy, využití komponent z použitých mobilů na náhradní díly, nekupovat si každé 2 roky nový mobil atd.) kompenzujeme tyto negativní dopady na naše životní prostředí.
  2. Hromadění mobilů v šuplíku ničemu nepomáhá, tato věc nemá valný smysl. Pokud je mobil předán do REMOBILU, pak je každý posouzen z hlediska možného dalšího využití (oprava, náhradní díly atd.) a teprve posléze je ekologicky zrecyklován.
  • Hlavním smyslem REMOBILU je ochrana životního prostředí a zdraví člověka. Pouze 10 % mobilů se dostane k recyklaci, většina je skladována v domácnostech. Z reprezentativního průzkumu z roku 2020 vyplývá, že počet odložených a nepotřebných mobilů v ČR je asi 12 miliónů kusů. Tento fakt představuje skrytou, ale významnou environmentální zátěž.
  • REMOBIL je určen pro všechny typy subjektů včetně občanů a funguje v celé České republice.
  • Z každého sebraného mobilu přispívá REMOBIL 10 Kč na charitativní účely. Kampaní Recykluj mobil podpoříme neziskový spolek SILOU HLASU, z.s. věnováním 10 Kč z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a vybrané prostředky věnovat na zajištění osobní asistence.

Pražská fakta:

  • Nepotřebný mobil odloží do šuplíku 44 % Pražanů (v případě funkčních mobilů), resp. 40 % (v případě nefunkčních mobilů)
  • V Praze každý rok takto skončí v šuplíku okolo 150 tisíc kusů nepotřebných mobilů
  • Na konci roku 2020 připadal 1,12 kusů nepotřebného mobilu odloženého někde v domácnosti na obyvatele v Praze, tedy celkem 1,4 miliónů ks nepotřebných mobilů. To je asi 140 tun nepotřebných mobilů.
  • Velmi podstatnou informací je, že 50 % Pražanů nemá dostatek informací o recyklaci mobilních telefonů

Ilustrační obrázek, text v článku